Bez odpowiedniej większości w parlamencie, zmiana tego przepisu jest niemożliwa. Obecnie brak jest politycznego konsensusu w tej sprawie, co dodatkowo wydłuża proces wprowadzenia euro. Lagarde podkreśliła też, że wprowadzenie cyfrowego euro jest niezbędne do tego, aby Europa miała solidną infrastrukturę płatniczą i narzędzie, które umożliwi dokonywanie płatności transgranicznych. W tej chwili nie ma bowiem żadnego europejskiego cyfrowego rozwiązania płatniczego, które byłoby dostępne w całej strefie euro, a EBC podaje, że w 13 spośród 20 krajów strefy euro płatności kartą są obsługiwane przez międzynarodowe systemy kart płatniczych. Cyfrowe euro mogłoby więc ułatwić transakcje transgraniczne, eliminując część kosztów związanych z przewalutowaniami i pośrednikami finansowymi. Polska może realistycznie myśleć o wejściu do strefy euro za około dziesięć lat.
„Musimy samodzielnie prowadzić politykę pieniężną, dbając o wzrost gospodarczy i zatrudnienie” – mówił. Jego zdaniem przystąpienie do strefy euro mogłoby mieć negatywny wpływ na modernizację armii oraz suwerenność gospodarczą kraju. Według najnowszego sondażu Fundacji Wolności Gospodarczej, poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce wynosi zaledwie 30,7%, podczas gdy przeciwnikami zmiany waluty jest aż 56,5% respondentów. Spadek ten wynika z rosnących obaw Polaków o stabilność gospodarki oraz wpływ wspólnej waluty na codzienne życie. “Polska jest zobowiązana do przyjęcia wspólnej waluty po wypełnieniu kryteriów konwergencji wynikających z Traktatu z Maastricht” — przypomina Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska.
Jednakże obecna debata w Polsce pokazuje, że temat euro jest wciąż otwarty, a opinie na jego temat są mocno podzielone. Dla wielu Polaków kluczowe jest, aby decyzja o wprowadzeniu euro była dobrze przemyślana i oparta na twardych fundamentach gospodarczych. Podczas wykładu Adam Glapiński zaznaczył, że kluczowym warunkiem do rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu do strefy euro jest osiągnięcie przez Polskę poziomu PKB w sile nabywczej porównywalnego do tego w Niemczech. Oznacza to, że gospodarka Polski musi być znacznie silniejsza, aby taka zmiana była korzystna i bezpieczna. Odpowiedzi, że w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro najczęściej udzielali ankietowani w wieku lata (54 proc.); mieszańcy miast do 20 tys. Mieszkańców (61 proc.); osoby z wykształceniem podstawowym (68 proc.); rolnicy (81 proc.) oraz osoby z miesięcznym dochodem netto do 1999 zł (62 proc.).
Największy singapurski bank DBS zamierza zredukować zatrudnienie o około czterech tysięcy pracowników. Ma to związek z faktem, że sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej obowiązków wykonywanych do tej pory przez ludzi – informuje portal BBC. PKO BP wystosował komunikat skierowany do klientów, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Wysyłają oni fałszywe e-maile z tematem “potwierdzenie przelewu”.
Fiskus przyznał mu rację, uznając, że wynagrodzenie otrzymane przed wypłatą emerytury jest zwolnione z podatku. Jeszcze kilka lat temu gospodarka cyrkularna była postrzegana jako fundament zrównoważonego rozwoju i kluczowy element walki ze zmianami klimatycznymi. Model ten, oparty na ponownym wykorzystaniu surowców i ograniczaniu wytwarzania odpadów, miał zrewolucjonizować światową gospodarkę. Jednak w 2025 roku staje on przed poważnym wyzwaniem – polityczne i gospodarcze zmiany powodują stopniowe odchodzenie od ambitnych celów środowiskowych. Ten temat komentuje dr Piotr Sosnowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Eksperci podkreślają, że nowa forma pieniądza mogłaby wzmocnić pozycję euro na globalnym rynku oraz zwiększyć elastyczność i bezpieczeństwo płatności. EBC widzi w tym rozwiązaniu szansę na poprawę konkurencyjności gospodarki. Z drugiej strony nie brakuje też obaw o bezpieczeństwo i stabilność cyfrowej waluty.
Patel przed dojściem do władzy zapowiadał radykalne reformy w służbie i “wzięcie się” za przeciwników i krytyków prezydenta. “Prezydent Trump jest ewidentnie bardzo sfrustrowany, teraz z powodu prezydenta Zełenskiego, że nie przyszedł do stołu, że nie był skłonny skorzystać z tej okazji, którą mu zaoferowaliśmy” – powiedział Waltz. “Myślę, że w końcu to zrobi. Dojdźmy do tego punktu i mam nadzieję, że tak szybko” – dodał. W Business Insider Polska kilka miesięcy temu pisaliśmy, że na razie euro naszemu krajowi “nie grozi”. Wojciech Kostrzewa został powołany do rady nadzorczej Aliora – to decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy banku. Prezesem BRE Banku, był także związany z Grupą ITI jako członek rady dyrektorów, prezes, dyrektor generalny.
Podczas briefingu w Białym Domu Waltz nie odpowiedział wprost na pytanie, czy USA wstrzymały dostawy broni dla Ukrainy, jak twierdził w czwartek wpływowy ukraiński deputowany Roman Kostenko. Waltz potwierdził jednak, że dochodzi do przestojów w dostawach broni przekazywanej z amerykańskich magazynów i zwrócił uwagę, że zasoby USA się wyczerpują. Zaraz po tym dodał, że Kijów powinien podpisać umowę dotyczącą przejęcia przez Waszyngton połowy LSEG ogłasza silny pierwszy kwartał dochodów z ukraińskich zasobów naturalnych. “Nie można kpić z polskiego państwa” – powiedział Szymon Hołownia, komentując sprawę wyrażenia zgody na zastosowanie do 30 dni aresztu wobec Zbigniewa Ziobry. Brytyjski minister obrony John Healey porównał w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do byłego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla.
Ułatwia to handel zarówno towarami, jak i usługami, co jest korzystne dla przedsiębiorstw, zwiększając ich zasięg rynkowy i obniżając koszty transakcyjne. Patrząc jednak na omawiane przez prezesa NBP zestawienie, należy pamiętać, że aby w pełni porównać sytuację Polski na tle krajów z regionu, zabrakło na wykresie miejsca dla Czech oraz Węgier. Natomiast jeżeli chodzi o wielkość i liczebność państw, to nasz kraj powinien być stawiany obok Włoch czy Hiszpanii.
Oznacza to, że euro nie było tak tanie od 2555 dni, czyli 365 tygodni, czyli 84 miesięcy. Podczas konferencji podsumowującej styczniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, Adam Glapiński, przewodniczący RPP i prezes banku centralnego, przedstawił warunki, jakie Polska musi spełnić, aby wstąpić do strefy euro. Zdaniem Glapińskiego, kluczowe jest dogonienie najbogatszych państw UE, co może zająć nawet Forex – znaleźć Broker warto handlować z dekadę. Oczywiście zdania co do wejścia do strefy euro są mocno podzielone nie tylko w społeczeństwie, ale również wśród ekonomistów i polityków.
Sam Adam Glapiński prezes NBP zastrzega, że dopóki on kieruje NBP, nie dopuści do przyjęcia Polski do strefy euro. Wśród mankamentów wspólnej waluty wymienia się utratę suwerenności. Michael Marcus Bigorafia i historia zarobków Polska powinna poważnie rozważyć przyjęcie euro, jeśli chce utrzymać swoje znaczenie w Unii Europejskiej — ocena wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka podkreśla w rozmowie z wnp.pl. Wskazuje, że kraje spoza strefy euro bywają marginalizowane.
Leave a Reply